Як вибирати автолампи?

Час на прочитання статті ~ 18 хвилин
Як вибирати автолампи?

Автолампи - незамінний елемент освітлення в автомобілі і його безпеки. Нерідко автолюбителі (особливо недосвідчені) задаються питанням про правильність вибору і використання автоламп. У даній статті висвітлено не тільки питання про те, які види і типи автомобільних ламп існують, а й дається кілька корисних рекомендацій по їх вибору і подальшої експлуатації.

З історії

Як перші «автоламп» виступали звичайні свічки з воску, а вже трохи пізніше - гасові лампи.

Великим проривом був винахід ацетиленових світильників. Спеціальний газовий генератор водій завантажував водою і карбідом кальцію. В результаті цієї реакції виходив ацетилен (такий же, як і в газозварювальних апаратах), який згорав після цього в фарі. Познайомившись з даними винаходом і правилами її експлуатації, приходить розуміння, що затримка розпалювання сучасної ксенонової лампи не є недоліком, а виступає певною особливістю, яка навіть будь-якої критики не варта.

При оснащенні автомобіля хорошою лінзованою оптикою така примітивна конструкція могла досить непогано світити. Але дана конструкція мала і серйозні недоліки: швидко і сильно нагрівалися фари, ергономіка залишала бажати кращого - через кожні дві-три години необхідно було очищати фари від нагару і заправляти реагенти.

Електролампочки швидко перестали бути незвичайними предметами, характерними для певної місцевості, і було прийнято рішення пристосувати їх до автомобілів. Першою спробою була Автолампа з вугільною ниткою. Але вона не увінчалася успіхом. У цій моделі було багато недоліків: непереносимість тряски, велике споживання електроенерегіі, незручна експлуатація, тому що дані моделі живилися від громіздких акумуляторів, які потребують частої підзарядки.

У той час електрогенератори були примітивні і не затребувані, тому що не використовувалися ні стоп-сигнали, ні сигнали повороту, ні будь-які інші електроспоживачі.

У 1906 році вперше випробували вольфрамову нитку, яка володіла більш високою надійністю і мала невеликі витрати електроенергії. У розвитку автомобільного освітлення велику роль зіграв «генератор-АКБ-стартер», який почав свою діяльність вже через кілька років першого використання вольфрамової нитки.

Галогенові лампи

1962 рік ознаменувався новим відкриттям - винаходом галогенової лампи компанією Hella. Цей винахід став дуже важливим, а ідея створення досить проста - в колбу лампи розжарювання впроваджували з'єднання йоду і брому в газоподібному стані, що перешкоджають випаровуванню вольфраму і швидкому перегорання нитки, що дозволило досить сильно зменшити габарити і значно збільшити світловіддачу і ресурс. За весь цей час галогенові лампи вдосконалилися за якістю і збільшилися за кількістю.

В даний час виробники пропонують велику кількість різновидів галогенових ламп. Наприклад, лампи з покриттям створюють візуальний ефект ксенонового світла. Це не впливає на силу світлового потоку, а лише трохи змінює колір. Він біліє і набуває блакитний відтінок.

Таку різновид ламп зазвичай підписують як Xenon або Xenon Effect. Це нерідко спантеличує недосвідчених автолюбителів. А лампи, підписані як Long Lifeі DayLong, пропонують підвищений ресурс, що буде дуже актуально при використанні їх цілодобово (наприклад, в денних ходових вогнях).

Для дощової і похмурої погоди найбільше підійду лампи з маркуванням All-Weather. А якщо на упаковці вказано + 30% (+ 50% і так далі), то представлена лампа має підвищену світловіддачу. У такої лампи електрична потужність стандартна і вона легко підійде для модернізації штатної оптики без ризику перегріву проводки і розсіювача. Вона має невеликий приріст світлової потужності і є найекономічнішим варіантом.

В даний час галогенові лампи при невеликій ціні і широкому виборі мають непогані світлові характеристики. Але у них також є і свої недоліки: маленьке ККД - не більше ніж 10% і порівняно невеликий ресурс.

Ксенонові лампи

Згодом винахідники прийшли до думки, що спіраль можна замінити сумішшю певних газів. Яскраве світло лампа отримає при розміщенні в колбі з двома електродами під тиском, отриманої суміші при заміні спіралі, з подальшим підпалом розряда з високою електричною напругою. Такі лампи отримали назву газорозрядні. А автомобільні лампи отримали назву ксенонові через використання в якості «наповнювача» газу ксенон з домішками.

Ксенонові лампи майже не нагріваються і споживають мало електроенергії через велику ККД (практично 90%). Через їх здібності не нагріватися продовжується довговічність фар автомобіля. Світловий потік ксенонових ламп на відміну від галогенних ламп набагато більше. Через відсутність спіралі, чутливої до ударів і тряски, ресурс виходить набагато більше.

Але для роботи таким лампам потрібен «баласт» - спеціальний блок розпалу. На початку, він забезпечує старт за допомогою високої напруги (близько 25кВ), після чого, з меншою напругою (близько 85В) підтримує світіння.

Ксенонові лампи коштують дорожче, ніж галогенові лампи. Розпал дуги в лампі відбувається з деяким запізненням, а не відразу. Наприклад, при моргання дальнім світлом ця затримка набагато помітніше і може дратувати.

Якщо в автомобілі спочатку немає автокорректора і омивача фар, то буде потрібно їх встановлення при нештатній заміні галогенових ламп на ксенонові лампи. Це убезпечить водія від засліплення, завдяки забезпеченню правильного напрямку світлового пучка і чистоті розсіювача.

Найчастіше на практиці потрібна заміна і розсіювача, особливо якщо він має рифлену поверхню. На додаток до-всьому бажано буде встановити лінзи в фари.

До правильного регулювання та експлуатації ксенонових ламп потрібно ставитися дуже відповідально, з пильною увагою, тому що потужний світловий потік може призвести до засліплення водіїв, в результаті чого можливе виникнення аварійної ситуації.

Ксенонові лампи встановлюють в фари, як для ближнього, так і для дальнього світла. Але існують і комбіновані - біксенонові системи. У них знаходиться в основному одна колба, а перемикання проводиться за допомогою спеціальної шторки або за рахунок поздовжнього переміщення колби. Біксенонова лампа для правильного формування світлового потоку забезпечується металевим екраном.

У дешевих системах при їзді по нерівностях даний механізм розбовтується. Особливо добре видно як тремтить світловий пучок саме при їзді по нерівних дорогах. Існують і двухколбові системи (в основному у Mlux), які не отримали свого поширенняя.

Світлодіодні лампи

До наймолодшим ламп відносяться світлодіодні, або їх ще називають LED. Світлодіодні лампи можуть бути найрізноманітнішими. Спочатку з-за своєї невеликої потужності вони використовувалися в якості світла в допоміжних освітлювальних приладах. Але в сучасному світі з плином часу вже з'явилися набори для заміни штатних ламп головного світла.

Працюють світлодіоди дуже просто - під впливом струму певної полярності кристалом напівпровідника випромінюється світло. Джерело світла може бути будь-якого розміру. Його можна масштабувати як за кількістю, так і за величиною.

Через труднощі фокусування велика матриця для фари головного світла не підійде. Але це можна виправити недавно з'явилися надпотужними світлодіодами.

У світлодіодних ламп безліч переваг: висока надійність і економічність, великий ресурс, невеликі витрати енергії (в порівнянні з галогеновими лампами менше практично в 10 разів).

Світлодіод - це струмовий прилад і підключення його до джерела живлення безпосередньо не допускається, інакше це може привести до його згоряння. У зв'язку з цим ставлять обмежувальний резистор для малопотужних ламп допоміжного освітлення. Але для потужних світлодіодних ламп він не підходить, тому в даному випадку використовують спеціальний стабілізатор струму - драйвер. Більшість драйверів можуть працювати в великому діапазоні напруги (в межах 9-32В). Це дає можливість використовувати потужні світлодіодні лампи, як на легкових, так і на вантажних автомобілях.

Є ще кілька недоліків світлодіодних ламп: перший - при перегріванні вихід з ладу і другий - строгі вимоги до полярності підключення. І якщо друге є більше особливістю, ніж недоліком, то перше - це реальний недолік, який необхідно враховувати, особливо для ламп головного світла.

LED-габарити, що розміщуються в одній блок-фарі з ближнім світлом, можуть сильно нагріватися за рахунок роботи останнього.

Світлодіодні лампи допоміжного світла давно конкурують з галогенними лампами і поступаються їм тільки в ціні, зате перевершують їх по освітленості і широкому асортименту.

Буває, виникає спокуса купити дешеву LED-лампу. Але тоді з'являється ризик її швидкого згоряння. Тому все-таки краще один раз викласти пристойну суму і більше не повертатися до цього питання, ніж потім мучитися з усуненням неполадок або витрачатися на нову лампу.

Можна рекомендувати: щоб «габарити», включені на ніч, не розряджали акумулятор можна замінити галогенові лампи в габаритних вогнях на світлодіодні лампи.

В даний час світлодіодні лампи головного світла поки що представлені або з маленькою потужністю або з високою ціною. Але з часом у міру їх розвитку ситуація буде змінюватися.

Типи ламп і цоколів

Існує безліч різновидів ламп, кожна з яких застосовується по-своєму. Розташування системи освітлення цілком залежить від виробника. Саме він вирішує, що і де буде розташовуватися (наприклад, що поставити в фари головного світла). Одні і ті ж різновиди ламп можуть ставити і для сигналів повороту і для сигналів заднього ходу.

Основні типи ламп. Лампи з буквою «Н» на початку представлені як галогенні:

1. R2, H1, H3, H4, H7 - це фланцеві лампи. Їх можна встановити тільки в одному положенні, поворот навколо оптичної осі не представляється можливим. Це відбувається через необхідність чіткого фокусування пучка. R2 являє застарілий для двофазних систем освітлення тип.

У чотирьохфазна системах використовуються Н1 і Н7. Лампу Н1 використовують і для дального і для ближнього світла, а в сукупності з лампою Н7 вона представляє дальнє світло або протитуманні фари. Н7 в свою чергу частіше застосовують для ближнього світла фар, як більш сучасну, через менший нагріву і більшої яскравості світіння.

Лампи Н3 в основному використовуються в протитуманних фарах, а лампи Н4 містять в собі спіралі і для ближнього і для дальнього світла. Вони завойовують свою популярність завдяки своїй простоті і невеликій ціні. Але крім своїх достоїнств вони мають істотний недолік - слабкий світловий потік (не перевищує 1000 люмен).

2. H8, H9, H11, HB3, HB4, - лампи з пластмасовим ущільнювача патроном. Н8, Н9 і Н11 розроблені на основі Н7. Їх використовують для сучасних потужних рішень, і для компактних фар в тому числі.

Н8 в основному використовують для протитуманного або ближнього світла, Н9 - виключно для дальнього світла, а Н11 - для будь-яких фар (ближнього і дальнього світла, а також для протитуманних фар). Це можливо завдяки високому ресурсу і хорошим характеристикам. Лампи НВ3 застосовують для дальнього світла, а НВ4 - для ближнього.

3. Лампи з індексом «D» - виключно ксенонові. Так як вони призначені для заміни штатних ксенонових ламп, їх називають «заводським ксеноном». В якому з видів оптики - лінзованої або рефлекторної можна використовувати такі лампи, вказують суфікси R і S.

Чорна смужка для правильного формування світлового пучка виступає характерною рисою R-ламп. Крім того, на них є пази на корпусі для відмінності. Лампи з суфіксом S мають певні цокольні пази і використовуються в цих двох видах оптики.

4. Лампи D1R / D1S мають алюмінієву коробочку з розміщеною в ній високовольтною частиною, що знижує можливі перешкоди для обладнання автомобіля, і не тільки забезпечує безпеку, а й збільшує її. Плюс до всього вони володіють високим ресурсом і швидким розпалом. Такі лампи більші за аналогів і набагато їх дорожче.

5. Лампи D2R / D2S створені компанією Philips. Вони сформували досить велику популярність на сьогоднішній день. 4300К таких ламп - максимально заявлена яскравість світіння для колірної температури.

6. Лампи D3R / D3S через відсутність ртуті в складі люмінофора мають екологічно чистими колбами. Крім того, вони оснащені високовольтним блоком в алюмінієвій коробці, так само, як і D1R / D1S. Колірна температура таких ламп зазвичай прирівняна до 4300К.

7. Лампи D4R / D4S в основному можна зустріти в автомобілях Toyota і Lexus. Їх використовують для заміни D2R / D2S. Вони визнані екологічно чистими через відсутність в їх колбах ртуті.

Для ламп D1-D2 електрична напруга становить 85В, а для D3-D4 - 45В.

Типи ламп допоміжного освітлення

1. Префікс Т вказує на наявність цоколя, виконаний на одному рівні з колбою (наприклад, T4W).

2. Префікс R вказує на наявність металевого цоколя (близько 15мм) і колби (близько 19мм) (наприклад, R5W).

3. Префікс Р вказує на наявність того ж цоколя (около15мм), але більшою за розміром колбою (до 26,5мм). Такі види ламп використовуються для сигналів заднього ходу або стоп-сигналів (наприклад, P21W). Якщо в назві є додатковий індекс Y - це вказує на помаранчевий колір, що дозволяє їх використання в безбарвних ліхтарях.

4. Префікс SV (або C) - двоцокольні (софітні), що використовуються в якості підсвічування номерних знаків або салону (наприклад, C5W).

5. Індекс W вказує на наявність монолітного цоколя-колби. Саме тому вони ще носять назву безцокольні. Їх часто використовують в якості підсвічування панелі приладів або габаритних вогнів.

У назвах ламп часто вказують крім типу лампи ще й тип цоколя. Кожному типу лампи відповідає свій тип цоколя, які практично не перетинаються (для H4 це P43t, а для H3 - PK22s). Щоб не заплутатися в такому розмаїтті цоколів, краще скористатися довідником.

При бажанні поміняти галогенні лампи на світлодіодні потрібно знати тип лампи і трохи розбиратися в цоколях. Існує безліч типів LED-ламп і при їх виборі потрібно пам'ятати деякі моменти:

 • префікс «BA», зазначений в назві цоколя, показує на штіфтовий (байонетний) тип, а цифра - на діаметр цоколя;
 • «BAY» - означає зміщення по висоті одного з штифтів (двухнитьові лампи стоп-сигналу);
 • «BAU» - вказує на зсув штифта цоколя по радіусу;
 • буква, зазначена після діаметра показує кількість ниток (s (single) - одна нитка, d (dual) - дві нитки). Цоколі софітних лампи - SV7 або SV8,5 (зазначена цифра позначає діаметр).

До однієї з характеристик ламп відноситься і колірна температура, яка описує колір випромінюваного світла і вимірюється в кельвінах.

Галогенові лампи випромінюють жовтувате світло, тому що діапазон їх температур дорівнює 3000-4300К. Таке світло краще використовувати при поганих погодних умовах (туман, дощ, сніг). Саме тому протитуманні фари мають лампи з жовтим світлофільтром або жовтими розсіювачами.

Більш широкий діапазон (що починається зазвичай від 4300К і закінчується 8000К) мають ксенонові і LED-лампи.

Найбільш затребувані моделі мають діапазон 5000-6000К. Але випускають лампи і з великим діапазоном (в основному для цілей тюнінгу).

Оптимальним вважається білий колір світлового потоку. Він по мінімуму стомлює очі і добре підсвічує об'єкти на дорозі (особливо дорожні знаки). А ось ефективність ламп з блакитним світлом при поганих погодних умовах значно знижується.

Корисні поради

І наостанок кілька рекомендацій щодо вибору та експлуатації автоламп.

 • Перш за все, всім початківцям автолюбителям LED-ламп потрібно запам'ятати, що світлодіод - це струмовий прилад і щоб він продовжував довго і повноцінно працювати, необхідно стабілізувати струм, а не напругу. Для цього найкраще використовувати драйвер, який оптимально підходить по потужності і більше про це не думати. Часто при підключенні через обмежуючі резистори світлодіоди починають мерехтіти. Щоб цього уникнути і продовжити роботу світлодіодів, необхідно виконати рекомендації, зазначені вище.
 • Ксенонові лампи будуть відмінним придбанням, але тільки в разі грамотного встановлення майстром або із заводу. Омивач фар і коректор необхідні, інакше невідрегульована або брудна фара починає сильно сліпити. У зв'язку з цим, рифлений розсіювач галогенної фари теж необхідно піддати заміні на гладкий. Крім цього, для завершення процесу необхідно встановити хороші лінзи і завершити питання ксенонізаціі.
 • Галогенові лампи з підвищеною потужністю (приблизно 90 / 110Вт) неприпустимо використовувати ні за яких обставин. Є великий ризик зіпсувати проводку, розплавити фару і крім цього засліпити інших водіїв. Такі лампи широко застосовуються в основному тільки на ралійних автомобілях. Якщо фінансові можливості не дозволяють придбати і встановити ксенонові лампи, краще вдатися до використання галогенових ламп з підвищеною світловою віддачею (наприклад, + 30% і т.д.).
 • При самостійній заміні галогенних ламп не допускається замаслення колби, так само, як і не можна братися за неї руками. Жирові плями на колбі з часом засохнуть, в зв'язку з чим, погіршиться її прозорість і збільшиться нагрів. Все це може привести до перегорання.
 • Галогенні і особливо ксенонові лампи замінювати рекомендується парами, за винятком випадків, коли відбулося випадкове перегорання, наприклад, з причин браку або будь-якого пошкодження.
 • Автолампи виступають важливим елементом безпеки. Можна поставити і лампи з фіолетовим світловим пучком, але про ефективність освітлення такими лампами не може йти й мови. Втім, ще виникає питання і про законність такого переобладнання.

Читайте так же:

автор: Команда JS-TUNING
Останні відгуки
 • 
  
  Андрей
  19.09.2021
  Поставил AMS Canbus Longlife на замену заводскому розжигу на Mazda 6. Со штатным ксеноном работает стабильно,...
 • 
  
  Данил
  17.09.2021
  Уже давно хотел поменять парктроник, так как мой старичок износился и даже пару раз ремонтировался, так...